CDQ2L50-20DZ-E
Product ID:392972
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L50-20DZ-E
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 250mm bore size ensures high force output for demanding applications.
  • 3Standard 20mm stroke provides reliable and consistent linear motion.
  • 4Type B mounting bracket with joint for flexible and secure installation.
  • 5Auto switch mounting groove on multiple sides for easy sensor integration.
Product Details
CDQ2L50-20DZ-E
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
Type B Mounting Bracket+Joint
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm