CDQ2L50-20TZ-M9BL
Product ID:384293
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L50-20TZ-M9BL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 250mm bore size provides strong and reliable force for industrial applications.
  • 3Standard 20mm stroke ensures consistent and repeatable motion control.
  • 5Foot-style mounting (L) offers flexible installation options for various setups.
Product Details
CDQ2L50-20TZ-M9BL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ50 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Action
Single Acting, Spring Extend
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm