CDQ2L50-40DZ-E
Product ID:392463
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L50-40DZ-E
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and precise positioning.
  • 2Foot mounting style (L) ensures stable and secure installation.
  • 350mm bore size delivers powerful and consistent performance.
  • 4Standard 40mm stroke for versatile industrial applications.
  • 5Type B mounting bracket with joint (E) for flexible mounting options.
Product Details
CDQ2L50-40DZ-E
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
Type B Mounting Bracket+Joint
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm