CDQ2L50-40DZ-M9PSAPC
Product ID:384453
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L50-40DZ-M9PSAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Solid-state auto switch with M8-3 pin connector for easy installation and reliable operation.
  • 3Foot mounting style (L) provides stability and flexibility in various applications.
  • 4Standard 40 mm stroke with Rc/M thread ports for versatile pneumatic connections.
  • 5Pre-wired with a 0.5m lead wire and supports DC 5V, 12V, 24V for broad compatibility.
Product Details
CDQ2L50-40DZ-M9PSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm