CDQ2L50-40DZ-XB13
Product ID:392888
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L50-40DZ-XB13
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and automation compatibility.
  • 250mm bore size ensures strong and reliable force output for industrial applications.
  • 3Low-speed operation (5-50mm/s) for controlled and smooth motion in precision tasks.
  • 4Foot mounting style (L) provides stable and secure installation in various setups.
  • 5Auto switch mounting grooves on multiple sides for flexible sensor placement.
Product Details
CDQ2L50-40DZ-XB13
Made To Order
Low Speed Cylinder (5 to 50 mm/s)
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm