CDQ2L50-40DZ-XB9
Product ID:392825
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L50-40DZ-XB9
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 250mm bore size provides strong and reliable force output.
  • 3Standard 40mm stroke for versatile automation applications.
  • 4Low-speed operation (10-50mm/s) ensures precise and controlled movement.
  • 5Foot mounting style (L) for secure and flexible installation.
Product Details
CDQ2L50-40DZ-XB9
Made To Order
Low Speed Cylinder (10 to 50 mm/s)
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm