CDQ2L50-50DMZ-M9BWSDPC
Product ID:392737
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L50-50DMZ-M9BWSDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 250mm bore size and 50mm standard stroke for robust performance.
  • 3Rod end male thread (M) for easy and secure mounting.
  • 4Includes a 2-color indicator solid-state auto switch with a pre-wired M12-4 pin connector.
  • 5Auto switch mounting groove on multiple sides for flexible installation.
Product Details
CDQ2L50-50DMZ-M9BWSDPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm