CDQ2L50-50DZ-M9BWSDPC
Product ID:384235
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2L50-50DZ-M9BWSDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 250mm bore size and 50mm standard stroke for robust performance in industrial applications.
  • 4Foot-style mounting (L) ensures stable and secure installation.
  • 5Solid-state auto switch with M12-4 pin connector and 0.5m lead wire for reliable operation.
Product Details
CDQ2L50-50DZ-M9BWSDPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm