CDQ2L50-5DZ-M9PVSAPC
Product ID:384455
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L50-5DZ-M9PVSAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and reliable operation.
  • 2Compact 5 mm standard stroke ideal for limited-space applications.
  • 3Solid-state auto switch with M8-3 pin connector for easy installation and connectivity.
  • 4Foot mounting style (L) provides stability and flexibility in mounting options.
  • 5Pre-wired with a 0.5m lead wire and supports DC 5V, 12V, and 24V for versatile power compatibility.
Product Details
CDQ2L50-5DZ-M9PVSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 5 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm