CDQ2L63-15DCMZ
Product ID:392856
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L63-15DCMZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and precise positioning.
  • 263mm bore size provides strong and consistent force output.
  • 315mm standard stroke suitable for short and precise movements.
  • 4Rubber bumper and rod end male thread for enhanced durability and mounting flexibility.
  • 5Auto switch mounting groove on multiple sides for versatile sensor installation.
Product Details
CDQ2L63-15DCMZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 15 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 63 mm