CDQ2L63-160DCMZ
Product ID:384029
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2L63-160DCMZ
Key Features
  • 1Double-acting design for efficient bidirectional operation.
  • 2Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 363mm bore size and 160mm stroke for robust performance in industrial applications.
  • 4Rubber bumper cushion ensures smooth and quiet cylinder operation.
  • 5Rod end male thread and foot mounting style for versatile installation options.
Product Details
CDQ2L63-160DCMZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 63 mm