CDQ2L63-75DMZ-M9NWSDPC
Product ID:384191
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2L63-75DMZ-M9NWSDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 263mm bore size and 75mm standard stroke for robust performance.
  • 3Pre-wired auto switch with M12-4 pin connector for easy installation.
  • 42-color indicator and solid-state auto switch for reliable operation.
  • 5Rod end male thread (M) for versatile mounting options.
Product Details
CDQ2L63-75DMZ-M9NWSDPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 63 mm