CDQ2L63TN-30DCMZ
Product ID:384240
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2L63TN-30DCMZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 2NPT port threads ensure secure and leak-free air connections.
  • 363mm bore size delivers high force output for demanding applications.
  • 4Rubber bumper and rod end male thread for enhanced durability and performance.
  • 5Auto switch mounting groove on multiple sides for flexible sensor installation.
Product Details
CDQ2L63TN-30DCMZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 63 mm