CDQ2L63TN-30DZ-M9PSAPC
Product ID:392562
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L63TN-30DZ-M9PSAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and reliable operation.
  • 2NPT port threads ensure secure and leak-free air connections.
  • 3Solid-state auto switch with M8-3 pin connector for easy integration.
  • 4Standard 30mm stroke for versatile automation applications.
  • 5Durable foot-style mounting for stable and secure installation.
Product Details
CDQ2L63TN-30DZ-M9PSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 63 mm