CDQ2L80-150DCMZ-M9PSAPC
Product ID:384452
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L80-150DCMZ-M9PSAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection, enhancing automation efficiency.
  • 2Double-acting design ensures reliable bidirectional movement for versatile applications.
  • 4Rubber bumper cushioning reduces impact noise and extends cylinder lifespan.
  • 54-sided auto switch mounting groove offers flexible sensor placement options.
Product Details
CDQ2L80-150DCMZ-M9PSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 150 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 80 mm