CDQ2L80-20DZ-D
Product ID:393017
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L80-20DZ-D
Key Features
  • 180mm bore size for powerful and precise pneumatic operations.
  • 2Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 3Foot mounting style (L) ensures stable and secure installation.
  • 4Standard 20mm stroke for consistent and reliable performance.
  • 5Auto switch mounting groove (Z) allows flexible sensor placement on multiple sides.
Product Details
CDQ2L80-20DZ-D
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
Type A Mounting Bracket+Joint
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 80 mm