CDQ2L80-40DZ-E
Product ID:384437
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L80-40DZ-E
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and automation control.
  • 280mm bore size delivers high force output for demanding applications.
  • 3Standard 40mm stroke ensures reliable and consistent performance.
  • 4Type B mounting bracket with joint allows flexible installation options.
  • 5Auto switch mounting groove on multiple sides for easy sensor integration.
Product Details
CDQ2L80-40DZ-E
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
Type B Mounting Bracket+Joint
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 80 mm