CDQ2L80-50DZ-P3DWA
Product ID:384409
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L80-50DZ-P3DWA
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 280mm bore size and 50mm stroke ensure powerful and precise linear motion.
  • 3Magnetic field-resistant auto switch (P3DWA) with 2-color indicator for easy monitoring.
  • 4Foot-style mounting (L) provides stability and flexibility in installation.
  • 5Durable construction with Rc/M threaded ports for secure connections.
Product Details
CDQ2L80-50DZ-P3DWA
Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 80 mm