CDQ2L80TN-50DZ-D
Product ID:392998
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L80TN-50DZ-D
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and precise positioning.
  • 280mm bore size delivers high force output for demanding applications.
  • 3NPT port thread ensures secure and leak-free air connections.
  • 4Foot mounting style (L) provides stable and versatile installation options.
  • 5Auto switch mounting groove on multiple sides for flexible sensor placement.
Product Details
CDQ2L80TN-50DZ-D
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
Type A Mounting Bracket+Joint
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 80 mm