CDQ2LC12-30DMZ
Product ID:384030
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2LC12-30DMZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 2Compact foot style (LC) for space-saving installation in tight spaces.
  • 312mm bore size and 30mm stroke for precise and efficient linear motion.
  • 4Rod end male thread (M) for versatile mounting and connection options.
  • 5Auto switch mounting groove on multiple sides for flexible sensor placement.
Product Details
CDQ2LC12-30DMZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Bore Size
Bore Size 12 mm