CDQ2LC25-45DMZ-M9P
Product ID:392401
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2LC25-45DMZ-M9P
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Compact foot-style mounting (LC) for space-saving installation.
  • 3Solid-state auto switch (M9P) with indicator light and 3-wire PNP output.
  • 4Standard 45mm stroke for versatile industrial applications.
  • 5Rod end male thread (M) for easy and secure attachment.
Product Details
CDQ2LC25-45DMZ-M9P
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 45 mm
Bore Size
Bore Size 25 mm