CDQ2LC25-50DMZ-M9PWSAPC
Product ID:393095
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2LC25-50DMZ-M9PWSAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation applications.
  • 2Compact foot style (LC) mounting for space-saving installation.
  • 3Pre-wired solid-state auto switch (M9PWSAPC) with 2-color indicator for easy monitoring.
  • 4Rod end male thread (M) for versatile mounting options.
  • 5Dual voltage compatibility (DC5V,12V,24V) for flexible integration into various systems.
Product Details
CDQ2LC25-50DMZ-M9PWSAPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Bore Size
Bore Size 25 mm