CDQ2LC32-20DZ-D-M9PSAPC
Product ID:393168
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2LC32-20DZ-D-M9PSAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 2Compact foot style (LC) design saves space in tight installations.
  • 3Solid-state auto switch (M9PSAPC) with pre-wired connector for easy setup.
  • 4Type A mounting bracket with joint for flexible installation options.
  • 5Durable construction with standard 20mm stroke for consistent performance.
Product Details
CDQ2LC32-20DZ-D-M9PSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
Type A Mounting Bracket+Joint
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Bore Size
Bore Size 32 mm