CDQ2LC32-250DCZ-M9N
Product ID:393172
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2LC32-250DCZ-M9N
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection, enhancing automation accuracy.
  • 2Compact foot mounting style (LC) saves space in tight installations.
  • 3Double-acting action (D) ensures reliable bidirectional operation.
  • 4Rubber bumper cushion (C) reduces impact noise and extends cylinder life.
  • 5Solid-state auto switch (M9N) with NPN output for easy integration into control systems.
Product Details
CDQ2LC32-250DCZ-M9N
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 250 mm
Bore Size
Bore Size 32 mm