CDQ2LC32-40DMZ
Product ID:393020
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2LC32-40DMZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 2Compact foot style (LC) design for space-saving installation.
  • 332 mm bore size and 40 mm standard stroke for reliable performance.
  • 4Rod end male thread (M) for versatile mounting options.
  • 5Auto switch mounting grooves on multiple sides for flexible sensor attachment.
Product Details
CDQ2LC32-40DMZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Bore Size
Bore Size 32 mm