CDQ2LC32-45DZ-D-M9PWVL
Product ID:393083
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2LC32-45DZ-D-M9PWVL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Compact foot style (LC) design saves space in tight installations.
  • 3Solid-state auto switch with 2-color indicator for easy status monitoring.
  • 4Type A mounting bracket with joint for flexible installation options.
  • 53-wire (PNP) perpendicular auto switch with 3m lead wire for convenient wiring.
Product Details
CDQ2LC32-45DZ-D-M9PWVL
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
Type A Mounting Bracket+Joint
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 45 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 32 mm