CDQ2LC32-55DZ-M9BL
Product ID:384246
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2LC32-55DZ-M9BL
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position sensing in automation systems.
  • 2Compact foot style (LC) design for space-saving installation.
  • 3Solid-state auto switch (M9BL) with indicator light for easy monitoring.
  • 432mm bore size and 55mm stroke for optimal force and movement.
  • 5DC24V-compatible auto switch with 3m lead wire for flexible connectivity.
Product Details
CDQ2LC32-55DZ-M9BL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 32 mm