CDQ2LC40TN-25DCMZ
Product ID:392862
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2LC40TN-25DCMZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 2Compact foot style (LC) design saves space in tight installations.
  • 340mm bore size provides optimal force for medium-duty applications.
  • 4NPT (TN) port thread ensures secure and leak-free air connections.
  • 5Rubber bumper (CM) reduces noise and vibration for smoother operation.
Product Details
CDQ2LC40TN-25DCMZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 25 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 40 mm