CDQ2LC50-15DZ
Product ID:384324
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2LC50-15DZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 2Compact foot mounting style (LC) saves space in tight installations.
  • 350mm bore size delivers reliable force for automation tasks.
  • 4Standard 15mm stroke ensures precise linear motion control.
  • 5Auto switch mounting grooves on multiple sides for flexible sensor placement.
Product Details
CDQ2LC50-15DZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 15 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm