CDQ2LC50-45DMZ-XB14
Product ID:383990
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2LC50-45DMZ-XB14
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise positioning and sensing applications.
  • 2Compact foot style (LC) design saves space in tight installations.
  • 350mm bore size delivers robust force for industrial automation.
  • 4Heat-resistant auto switch (XB14) option for high-temperature environments.
  • 5Rod end male thread (M) for secure and versatile mounting.
Product Details
CDQ2LC50-45DMZ-XB14
Made To Order
Cylinder With Heat Resistant Auto Switch Φ16 To 63 Only
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 45 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm