CDQ2LC50-50DMZ-M9BWL
Product ID:384019
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2LC50-50DMZ-M9BWL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Compact foot style (LC) allows for space-saving installation.
  • 32-color indicator auto switch (M9BWL) with 3m lead wire for easy monitoring.
  • 450mm standard stroke provides reliable linear motion for industrial applications.
  • 5Rod end male thread (M) ensures secure and versatile mounting options.
Product Details
CDQ2LC50-50DMZ-M9BWL
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm