CDQ2LC63TN-175DCMZ-M9PWSDPC
Product ID:384378
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2LC63TN-175DCMZ-M9PWSDPC
Key Features
  • 1Double-acting design for efficient bidirectional operation.
  • 2Built-in magnet for easy integration with auto switches.
  • 3Compact foot mounting style (LC) for space-saving installation.
  • 4Pre-wired auto switches with 2-color indicator for easy monitoring.
  • 5Rubber bumper cushioning for smooth and quiet operation.
Product Details
CDQ2LC63TN-175DCMZ-M9PWSDPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 175 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 63 mm