CDQ2LC63TN-30DZ
Product ID:384508
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2LC63TN-30DZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 2Compact foot style (LC) design saves space in tight installations.
  • 363mm bore size delivers robust force for industrial applications.
  • 4NPT port threads (TN) ensure secure and leak-free connections.
  • 5Auto switch mounting grooves on multiple sides for flexible sensor placement.
Product Details
CDQ2LC63TN-30DZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 63 mm