CDQ2LC80-100DZ-X271
Product ID:384638
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2LC80-100DZ-X271
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Compact foot style (LC) for space-saving installation in tight environments.
  • 3Fluoro rubber seals ensure durability and resistance to harsh conditions.
  • 480mm bore size and 100mm stroke provide optimal force and movement for industrial applications.
  • 5Auto switch mounting groove (Z) allows flexible sensor placement for enhanced functionality.
Product Details
CDQ2LC80-100DZ-X271
Made To Order
Fluoro Rubber Seals
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 80 mm