CDQ2LC80-175DCZ
Product ID:392694
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2LC80-175DCZ
Key Features
  • 1Double-acting design for efficient bidirectional operation.
  • 2Built-in magnet enables easy integration with auto switches.
  • 3Compact foot mounting style saves space in tight installations.
  • 480mm bore size delivers strong and reliable force output.
  • 5Rubber bumper cushioning ensures smooth and quiet operation.
Product Details
CDQ2LC80-175DCZ
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 175 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 80 mm