CDQ2LC80TN-125DCMZ
Product ID:392884
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2LC80TN-125DCMZ
Key Features
  • 180mm bore size for powerful and efficient operation in industrial applications.
  • 2125mm standard stroke provides precise and reliable linear motion.
  • 3Double-acting design ensures smooth and controlled movement in both directions.
  • 4Built-in magnet enables easy integration with auto switches for position sensing.
  • 5NPT port threads ensure secure and leak-free connections for pneumatic systems.
Product Details
CDQ2LC80TN-125DCMZ
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 125 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 80 mm