CDQ2WA40-15DCZ-M9BASBPC
Product ID:383950
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2WA40-15DCZ-M9BASBPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and reliable operation.
  • 2Water-resistant auto switch with a 2-color indicator for easy monitoring.
  • 340 mm bore size and 15 mm stroke for versatile industrial applications.
  • 4Rubber bumper included for shock absorption and extended lifespan.
  • 5Pre-wired connector (M8-4 pin) for quick and easy installation.
Product Details
CDQ2WA40-15DCZ-M9BASBPC
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-4 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke
Standard Stroke 15 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm