CDQ2WA40-45DCMZ
Product ID:384296
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2WA40-45DCMZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 240mm bore size and 45mm stroke for optimal force and movement control.
  • 3Rubber bumper and rod end male thread for enhanced durability and mounting flexibility.
  • 4Auto switch mounting groove on multiple sides for easy sensor integration.
  • 5Standard design with both ends tapped style for versatile installation options.
Product Details
CDQ2WA40-45DCMZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 45 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm