CDQ2WB100-40DCMZ
Product ID:384042
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2WB100-40DCMZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2100mm bore size provides high force output for heavy-duty applications.
  • 3Standard 40mm stroke ensures reliable and consistent performance.
  • 4Through-hole mounting style for easy and secure installation.
  • 5Includes rubber bumper and male rod end thread for enhanced durability and versatility.
Product Details
CDQ2WB100-40DCMZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 100 mm