CDQ2WB12-20DZ-F7BWVL
Product ID:393203
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2WB12-20DZ-F7BWVL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation applications.
  • 22-color solid-state auto switch with 3m lead wire for easy installation and visibility.
  • 3Standard 20mm stroke and 12mm bore size for versatile industrial use.
  • 4Through-hole mounting style ensures secure and stable installation.
  • 5DC24V compatible (10~28V range) for flexible power supply integration.
Product Details
CDQ2WB12-20DZ-F7BWVL
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 12 mm