CDQ2WB12-5DMZ-M9BVL
Product ID:392987
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2WB12-5DMZ-M9BVL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Compact 12mm bore size with a standard 5mm stroke for space-saving applications.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for reliable operation and easy monitoring.
  • 4Rod end male thread design for secure and versatile mounting options.
  • 5DC24V compatible (10~28V range) with a 3m lead wire for flexible installation.
Product Details
CDQ2WB12-5DMZ-M9BVL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 5 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 12 mm