CDQ2WB140-125DCMZ-M9P
Product ID:393185
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2WB140-125DCMZ-M9P
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation applications.
  • 2140mm bore size delivers high force output for heavy-duty operations.
  • 3125mm standard stroke ensures optimal performance for varied industrial uses.
  • 4Solid-state auto switch with PNP output (3-wire) for reliable signal transmission.
  • 5Rod end male thread (M) and 4-side mounting groove for flexible installation.
Product Details
CDQ2WB140-125DCMZ-M9P
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 125 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 140 mm