CDQ2WB160-75DCZ
Product ID:384031
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2WB160-75DCZ
Key Features
  • 1160mm bore size for powerful and precise linear motion.
  • 2Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 3Standard 75mm stroke suitable for a variety of industrial applications.
  • 44-side auto switch mounting groove for flexible sensor installation.
  • 5Standard configuration without auto switch, allowing for customization.
Product Details
CDQ2WB160-75DCZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 160 mm