CDQ2WB16-15DCZ-X271
Product ID:392603
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2WB16-15DCZ-X271
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 216mm bore size and 15mm standard stroke for efficient linear motion.
  • 3Fluoro rubber seals enhance durability and resistance to harsh environments.
  • 4Through-hole mounting style (standard) for easy installation and stability.
  • 5Rubber bumper included to absorb shock and reduce noise during operation.
Product Details
CDQ2WB16-15DCZ-X271
Made To Order
Fluoro Rubber Seals
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke
Standard Stroke 15 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 16 mm