CDQ2WB40-30DZ-M9BASDPC
Product ID:384203
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2WB40-30DZ-M9BASDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 240mm bore size and 30mm standard stroke for robust performance.
  • 3Water-resistant auto switch with a 2-color indicator for easy monitoring.
  • 4Pre-wired M12-4 pin connector for quick and hassle-free installation.
  • 5Through-hole mounting style ensures secure and stable operation.
Product Details
CDQ2WB40-30DZ-M9BASDPC
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm