CDQ2WB40TN-50DMZ-M9PW
Product ID:392756
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2WB40TN-50DMZ-M9PW
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable sensor detection and positioning.
  • 2NPT port threads ensure secure and leak-free air connections.
  • 3Solid-state auto switch with 2-color indicator for easy status monitoring.
  • 4Rod end male thread for versatile mounting and installation options.
  • 5Standard 50mm stroke for consistent and precise linear motion.
Product Details
CDQ2WB40TN-50DMZ-M9PW
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 40 mm