CDQ2WB63TF-40DZ-M9PWVMAPC3
Product ID:393002
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2WB63TF-40DZ-M9PWVMAPC3
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 263mm bore size and 40mm standard stroke for robust performance in industrial applications.
  • 3Includes 3 solid-state auto switches with 2-color indicators for easy monitoring.
  • 4Pre-wired M8-3 pin connector and 1m lead wire for quick installation and connectivity.
  • 5Versatile voltage compatibility (DC4.5~28V) ensures adaptability to various power supplies.
Product Details
CDQ2WB63TF-40DZ-M9PWVMAPC3
Number Of Auto Switches
3 Pcs.
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Port Thread Type
G
Bore Size
Bore Size 63 mm