CDQ2WF16-30DCZ
Product ID:384048
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2WF16-30DCZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 2Rod side flange style for secure and stable mounting.
  • 316mm bore size and 30mm stroke for precise linear motion control.
  • 4Includes rubber bumper for shock absorption and noise reduction.
  • 5Compatible with auto switches (sold separately) for enhanced functionality.
Product Details
CDQ2WF16-30DCZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 16 mm