CDQ2WLC12-30DCMZ-M9PW
Product ID:393000
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2WLC12-30DCMZ-M9PW
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Compact foot mounting style (LC) for space-saving installation.
  • 3Rubber bumper and male rod end thread (CM) for durability and easy attachment.
  • 42-color PNP auto switch (M9PW) with 3-wire DC compatibility (5V-28V).
  • 5Standard 30mm stroke with 12mm bore for reliable linear motion control.
Product Details
CDQ2WLC12-30DCMZ-M9PW
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Bore Size
Bore Size 12 mm