CDQ2YA40-50DCZ
Product ID:392485
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2YA40-50DCZ
Key Features
  • 140mm bore size for powerful and precise pneumatic operations.
  • 2Double-acting design ensures efficient movement in both directions.
  • 3Rubber bumper cushion for smooth and quiet end-of-stroke damping.
  • 44-side auto switch mounting groove for flexible sensor placement.
  • 5Both ends tapped style for easy and secure mounting.
Product Details
CDQ2YA40-50DCZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Body Option 2
Standard (Rod End Female Thread)
Body Option
Standard
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Type
Rc
Bore Size
Bore Size 40 mm